[ www.hasangoren.com :: www.bilardocum.com ]

 
 
 
 

Bilmeniz gerekenler: Dünyada Bilardo 

 

Geçmişini tarihçe bölümünde incelediğimiz bilardo sporu, günümüzde büyük insan kitlelerinin ilgi odağı olmuş, nezih bir salon sporu hüviyetine kavuşmuştur.
UMB (Dünya Bilardo Birliği) üç toplu deliksiz bilardoyu WPBA (Dünya Pool Birliği) ise çok toplu delikli (Pool) bilardo disiplinlerini, organize etmeye çalışmaktadır.

Zira IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) bilardo ile uğraşan konfederasyonların tek bir çatı altında toplanmasını şart koşmuştur.
BWA (Dünya Bilardo Dernekleri Birliği) ise profesyonel bir yaklaşımla ve sadece 3 bant disiplini ile ilgilenmektedir.

Amatör ve profesyonel kuruluşlar arasında yaşanan hakimiyet ve çıkar savaşı, şu anda dünya bilardosunun en önemli problemi. Bu savaş yeni federe olan ülkemiz bilardosunu da yakından ilgilendirmektedir.

3 toplu bilardo da, Dünya bilardosunda önde gelen ülkelerin başında Almanya, Hollanda, Fransa, Japonya, İsveç, Belçika, İspanya gibi ülkeler gelmektedir. kulüplerarası deplasmanlı bilardo liginin bulunduğu bu ülkelerde, bayanlarda yoğun olarak bilardo oynamaktadır.
3 topta birçok disiplin olmasına karşın 3 bant disiplini şu anda en popüler konumuna gelmiştir. 3 topun temel disiplini olan Karambol ise yavaş yavaş ölmekte. Şu anda bu disiplinde Avrupa ve Dünya şampiyonası sadece jüniorler seviyesinde yapılmaktadır. Televizyonların ve sponsorların ilgisizliği yüzünden rağbet görmeyen Karambol tarihe karışmak üzere.
Çok popüler olduğunu söylediğimiz 3 bant disiplini ise cazibesini henüz tam olarak çözümlenemeyişinden almaktadır.
İKİNCİ EL (2. el) BİLARDO MASASI ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
Öncelikle alacağınız 2.el ikinci el bilardo masasının hangi firmanın ürünü olduğuna dikkat etmelisiniz. Sonra karar verip alacağınız 2.el ikinci el bilardo masasının sağlamlık durumunu iyi bir analizden geçirmeni ve önemle dikkat etmelisiniz. Yani alacağınız 2.el ikinci el bilardo masalarının bilardo salonlarında kullanılacaksa, alacağınız 2.el ikinci el bilardo masaları evinizde kullanılacaksa, , alacağınız 2.el ikinci el bilardo masaları işyerinizde kullanılacaksa, alacağınız 2.el ikinci el bilardo masaları otelinizde kullanılacaksa çok detaylı [devamı...]
 
Bilardo hakkında genel bilgiler
 
   
 
 
  Etiketler  
  Bilardo'nun Tarihçesi Dünyada Bilardo Türkiye'de Bilardo Sarf Malzemeleri Istaka Tebeşir Kösele Uç Bant Toplar Online Bilardo Oyunu 3D Bilardo Bilgisayar Oyunu

 
 

Tüm hakları Hasan Gören'e aittir, sitedeki hiçbir döküman izinsiz kopyalanılamaz, kullanılamaz.
Copyright © 2010 www.hasangoren.com :: www.bilardobilardo.com :: www.bilardocum.com

2 Online 0 ziyaret